neděle 30. prosince 2018

B2M holding v roce 2018

Noroční bilance B2M a přidružených firem za rok 2018 je tady. Rok 2017 jsem vynechal, předchozí roky 2016, 2015 a 2014 jsem bilanci sepsal. Rok 2018 byl na počet příspěvků na blogu slabší, za to událostí se seběhlo hodně.

Základní milníky roku 2018:

Leden
Obhajujeme vysoký obrat z roku 2017. Udrželi jsme 96% a a to nebylo na tento první měsíc vůbec špatné. Cross zaznamenal historický obratový rekord - bravo! V prodeji v Inhouse nás postihla velká nemocnost a absence. V reakci na to posilujeme motivaci bonusem za plnou docházku. Jako velká pomoc a velké oživení se jeví nově otevřená pobočka v Českých Budějovicích, kam přešli operátoři našeho obchodního partnera za ePoptávkou po rozhodnutí partnera, že už nás nebude dále prodávat. Obrat s poměrně malým týmem jsme akvizičně znásobili - lidé jsou motivovaní, práci umí, radost pohledět. Pobočka ČB se opravdu povedla. B2Call bude majstrštyk tohoto roku.

Únor
Tušíme problémy s obhajobou výsledku z roku 2017 - CSkontakt už tak prodejně nejede. Končíme na 89% a mantinely uklidnění situace ´to není přece až tak špatné´se musí zase o něco zvětšit :) Přelom února a března navíc přichází pracovní rozchod s manažerem Inhouse, který vnímáme jako ránu pod pás a celá ta záležitost není příjemná pro nikoho. TL Inhouse zůstávají a stávají se více samostatnými jednotkami s větší kompetencí.

Březen
Spouštíme projekt Práce ePoptávka.cz. Jakési očekávání s tím máme, to se však v dalších měsících absolutně nedostavuje - čistý průstřel naší optikou, bohužel. Současně díky významnému meziročnímu poklesu projektu CSkontakt končíme meziročně na 80% plnění a ztrácíme meziročně 3 mil. obratu. Padá depka na všechny strany. Ačkoliv akvizice v ČB jede dobře, není dále škálovatelná na další týmy.

Duben
Tento měsíc se prodejně poměrně povedl, ale jen díky tomu, že obhajoba nebyla meziročně náročná. Výhledy IIQ se zdají být o něco lepší, ale není to žádná sláva. Znatelně se také horší náborové možnosti, chodí málo zájemců o práci prodej na telefonu. V ČB však rosteme a jsme již na 16 operátorech vůči začínajícím 8 v lednu.

Květen
Opět meziroční propad, tentokrát na 86% plnění meziročně. Velké ztráty ve všech prodejních zdrojích. Bohužel nikde světlo na konci tunelu - zdá se, že budeme dále ztrácet a otázka jde, kde se to zastaví.

Červen
21.6. přišel e-mail z Mafry nabídka odkupu projektu AAApoptávka.cz a a AAAdopyt.sk. Petr je na dovolené. Dáváme rychlou telefonickou konzultaci a jdeme k nim na jednání sami s Klémou. Několikrát se scházíme osobně a po cca 2 týdnech je dohoda na stole.

Červenec
Je rozhodnuto - jdeme do toho! Začíná se roztáčet kolo přípravy smlouvy a přebírání projektu. Tuším, že moje 3-týdenní dovolená nebude úplně klidná :) Přípravy jsou v plném proudu, dovolená neohrožena, stihl jsem udělat pár věcí v přestávkách při příjezdech do Prahy. Převzetí dostává ostřejší obrysy. Promýšlíme celý koncept, kolik zaměstnanců, jak se vypořádat se závazky.

Srpen
Přípravy na převzetí vrcholí. Zakládáme novou společnost AAA poptávka s.r.o. a je již jasné kolik zaměstnanců bude přecházet k nám. Odhadujeme prodej po zdrojích lead akvizice, studená akvizice, cross a retence - sázíme čísla v Excelu a vůbec netušíme, jak to celé dopadne. Profesní odhady jsou jedna věc, ale realita na bankovním účtu věc druhá. Čím se více blíží termín převzetí, tím odpadají někteří zaměstnanci, jejich počet se tenčí. Padá na nás trochu deprese, že k nám nechtějí. Technicky připravujeme úpravy na webu a především propojení systémů. IT si teda pořádně máklo a dost se vyvztekalo. Jakkoliv obchodně hodnotíme značku a její budoucí potenciál velmi pozitivně, technicky uvízl projekt v kódu a aplikaci staré mnoho let.

Září
První ostrý měsíc, kdy jsme od 31.8. majiteli projektu. Prodej se rozjíždí až ve druhém týdnu. Horlivě sledujeme jak to jde - a ono to jde dobře. Předsevzetý cíl jsme splnili na 100%. Interní obchodní výkaznictví se rozšiřuje na plnění B2M (ePoptávka.cz a přidružené projekty) a AAA (AAApoptávka.cz). Obchodní nárůst zatím není v holding součtu tolik vidět, ale potenciál AAA se zdá být jasný. Celkově jsme holding cíl přeplnili na 105%.

Říjen
Trochu jsme se odvázali a naplánovali prodej v AAA odvážně.  Realita předčila očekávání - uzavřeli jsme o 63% více než bylo cílováno a celkově skončili meziročně v říjnu na 123% loňského výsledku. Začíná to šlapat! Skvělé na tom je, že jsme synergickými efekty obou firem významně optimalizovali náklady. Leadovací tým má nové, dobře performující leady. Díky AAA jsme uzavřeli historický absolutně obratový rekord za dobu fungování B2M od roku 2006.

Listopad
Listopad byl zlomovým bodem očekávání, zda se podaří znovu naplnit cíl a ačkoliv stanovený cíl jsme naplnili jen na 96%, celkově meziroční nárůst holdingu je opět vysoko nad pouhou obhajobou - skončili jsme na 131% měsíce listopadu roku 2017. Skvěle jedeme prodej na AAA. Zdá se, že tomu projektu scházela větší zkušenost pro lead akvizici, pro doprodej dalších služeb stávajícím zákazníkům a také celková nákladová optimalizace. Půjde to.

Prosinec
V myšlenkách jsme už spíše v příštím roce, ale i tak jsme dokázali udržet naplánovaný cíl a meziročně opět navýšit plnění, tentokrát na 138% měsíce loňského roku. Přípravy, nejen na vánoční večírek, ale hlavně na celý rok 2019 vrcholí. Zdá se, že to bude historický rok pro celou B2M a AAA dohromady. Vypadá to na happyend.

Obchodně jsme předchozí rok 2017 obhájili na 100%, takže celkový uzavřený obrat za rok 2018 je 149 mil. Kč. Mocný finiš přišel na poslední chvíli na konci roku 2018, kdy jsme za tyto měsíce vyrovnali celé meziroční ztráty v měsících leden - srpen.


Poděkování


Dovolte, abych VÁM VŠEM poděkoval za to, co jste v roce 2018 pro společnost vytvořili, ať už v prodeji, IT nebo v podpůrných týmech. Díky za vaše nasazení, práci a výsledek. 

Děkuji našim servisním týmům: poptávkovému týmu, pod vedením Jirky, že zpracovali za rok 110 tis. poptávek a 60 tisíc zakázek a Lacovi za zákaznickou podporu, kde spustili službu více než 30 tis. firmám z ČR a na Slovensku. Velké díky oddělení retence za obnovu 60% a retenční obrat 55 mil. Kč do firmy pod vedením HonzyPoděkování oddělení inhouse za dobrý management Mirky a Elišky a za dodávku akvizičního obratu 30 mil. Kč do B2M a AAA. Stejně velké poděkování patří skokanovi roku pobočce B2Call za 100% nárost obratu v loňském roce na 18 mil. Kč, pod vedením EvyVelké díky patří také oddělení IT ve složení a vedení Jakub, Mike a Pavel za vývojovou a Klémovi za produktovou podporu a nejen za zvládání provozních věcí, ale také za vývoj nových technologií. Stejně velké poděkování patří také Aleně a Dance za celou správu financí a aktiv firmy.

Poděkování patří taky našim partnerům a pozdravy společně s velkým díky míří do Krnova -  Ondřejovi, Petře, Kamilovi a Ivanovi a také do Brna - Petře a Mirkovi. Děkujeme za spolupráci v roce 2018! Díky všem, kdo se podílíte na úspěchu firmy a jejím postavení č.1 na trhu. Nyní již v postavení tvůrce trhu a podílu 70% na trhu poptávek v ČR a na Slovensku.

V neposlední řadě poděkování Petrovi a jeho B2M, B2Call a AAAP za to, že jeho firmy dávají práci 60 interním zaměstnancům a 20 zaměstnancům v pobočce firmy a dalším desítkám lidí u našich partnerů. A to nejen za výplatu mezd, sociálního a zdravotního pojištění, provizí partnerům a dalších motivací navíc ve výši více než 48 mil. Kč v roce 2018. 

Uzavírám tímto 8 rok působení v B2M a v duchu se ptám: Kolik jich ještě bude?

Žádné komentáře: