Přeskočit na hlavní obsah

Zonky.cz: vlastní zkušenosti

Pro nákup zboží na e-shop sklad jsem hledal rozumné financování v čase. Problém nákupu skladových zásob je v tom, že abyste mohli maloobchodně prodávat nějaké zboží, musíte si ho nejdříve velkoobchodně koupit dopředu a pokud jde typicky například o boty - potřebujete mít velký sklad pro pokrytí všech čísel. Doběh prodeje je poté značný a dostáváte do cash-flow časového skluzu.

Mám bankovní účet vedený u GE Money, která mi současně poskytuje kreditní kartu, kterou využívám pro nákup zboží do skladových zásob z Bloch UK. (Mimochodem všimli jste si, že všichni používají běžně pojem pro svojí kartu "kreditní" ale drtivá většina jich je "debetních"??) Výhodou je nejenom to, že to jsou na omezenou dobu peníze banky, ne moje, se kterými disponuju, ale také, že nemusím platit drahé příkazy k úhradě do zahraniční banky, ale Bloch si to strhne z karty. Nicméně debetní karta má svá pevná termínová pravidla a při pozdní splátce resp. pokud tento nástroj začne někdo používat jako běžný úvěr je to velmi draze úročené na úrovni cca 25 - 30% úroku p.a. Když jsem spočítal zaplacené úroky za 2015, rozhodl jsem dát v tomto GE vale a hledal výhodnější podmínky. Taky jsem už dále nechtěl do skladu dávat zcela všechny své osobní prostředky pro životní potřeby, zdálo se mi výhodnější držet si onu zásobu financí cca 3 - 6 měsíčních platů vedle.

Měl jsem v té době kontakt se svým poradcem z Broker Consulting (mimochodem velmi schopný mladý muž - to abyste věděli až mu na řadu z vás budu dávat doporučení :-)) a ten mi navrhl konstrukci zachovat kreditní kartu, protože mi z organizačních důvodů vyhovuje, ale nenechat se stáhnout o vysoký úrok a hradit splátky včas bez úročení a prostředky si půjčit jinde a jinak výrazně levněji.

Vzhledem k tomu, k čemu jsem to potřeboval se v podnikatelské sféře využívá revolvingový úvěr, čili úvěrový rámec, který když se v čase splatí je stále k dispozici v dané maximální výši - ten je typicky na nákup skladových zásob. Jeho úročení je poměrně malé, cca mezi 2 - 4 %. Ale nechtělo se mi jít do peripetie dokládání daňového přiznání za poslední léta, další doklady apod. Chtěl jsem něco jednoduššího a rychlého. Na řadu přišlo Zonky.cz - P2P projekt - půjčky od soukromých investorů.

Vypadalo to trochu divně, nechtěl jsem se moc identifikovat s půjčkou - tak nějak člověku asi není zrovna příjemné si veřejně půjčovat peníze od cizích lidí, je to nějaký závazek. Lákalo mě to na Zonky.cz vyzkoušet - celá komunikace i přístup je zcela jiný než v běžné bance - je zkrátka otevřený a velmi neformální. Soukromí investoři investují hlavně do příběhu, do člověka nebo projektu, v kombinaci s ratingem, který uděluje Zonky. Proces doložení své finanční situace, dokumentů atd. - zcela vše proběhlo elektronicky v kombinaci s autorizací pomocí sms-ky. Během pár dnů došlo ještě k telefonickému ověření a dali mi rating A+ (nízké riziko).

Napsal jsem příběh a měl 7 dnů na zafinancování od investorů. Potřebná částka se sešla asi do 1,5 hodiny od publikace a otevření financování. Investovalo 84 investorů, průměrná výše investice byla 1 429 Kč. Výsledný úrok a celkové RPSN je pro mně v časovém horizontu přijatelné, předpokládám brzké splacení nad rámec dohodnuté doby. Cena, kterou jsme zaplatil Zonky za zprostředkování je 2 400 Kč při úvěru 120 tis. Kč, investoři platí poplatek Zonky 1% z investované částky.


Ušetřil jsem a měl dobrý pocit z celkového průběhu a gamifikace průběhu půjčky a tak nějak nemám vnitřní osobní problém s tím, zaplatit dohodnutý úrok soukromým investorům než ho cpát neosobní korporaci. Vypadá to jako win-win-win: investoři vydělají více než na jiných běžných investicích, já mám lepší úvěr o 2/3 než jsem měl a Zonky taky něco vydělá - jestli je to dobrý byznys - to těžko říci, předpokládá to značný objem investovaných prostředků si myslím.

Až budeme rozjíždět další segmenty dancewear, jdem si půjčit na Zonky. A až budu mít nějaký přebytek financí jdu do toho i jako investor, lze dojít k výnosu cca 4 - 9% podle míry rizika investice - což mi přijde jako velmi slušné zhodnocení.


Komentáře

dzm píše…
Zonky půjčku jsou určitě super pro lidi kteří jsou OK řekl bych pro tu horní polovinu Zkušenost se Zonky

Populární příspěvky z tohoto blogu

B2B sales by phone workshop for sales team Keboola

Tak jsem dělal chytrýho v mezinárodním sales týmu společnosti Keboola. Jak jsem k tomu přišel. To mi takhle napíše Pavel Doležal na WhatsApp pár otázek k jejich aktivitám na telefonu. Řekněme jako přátelskou radu či názor. Odpovídám. A začíná mně to zajímat - cítím potenciál. No a najednou dostávám pozvání "Nechceš si udělat workshop pro náš tým Keboola?" Bohužel přichází i to B, tj. v angličtině. A je to tady .. Připravuju prezentaci, tak nějak naslepo. Tuším o co Pavlovi jde. Mají 40 hovorů / den, v podstatě domlouvají online prezentace (schůzky), kde již s potencionálními klienty platformy komunikuje opravdový salesák. Dosahují 1-2 dema / den. A to mi přijde opravdu málo, včetně nízké aktivity.  Poslouchám jejich hovory a i když přes svůj jazykový analfabetismus v angličtině opravdu skoro nerozumím, je mi jasné, že neprodávají, neptají se, málo zaujmou. Tady se dá hodně vylepšit. Pavel to ví také, ale zřejmě to potřebuje slyšet ještě od někoho jiného. Vzpomínám na doby At

Situační vedení a úrovně připravenosti

Můj osobní základ manažerských dovedností se nachází v době mé práce v Seznam.cz, což už je tedy opravdu dávno, bylo to v letech 2003 - 2005. Seznam investoval do řady obchodních školení v té době se rozvíjela obchodní síť fieldů a bylo potřeba to uřídit. Skvělé školení pro nás realizovala firma GlobeTime Consulting , jmenovitě Josef Hrzán. Následně se vzniklo s Pepou i lidské přátelství nad rámec školení jak moje, tak mojí ženy. To čím mně vybavilo školení v té době velmi dobře doplňovala osobní a řídící zkušenost Vaška Horejše, který v té době přišel jako ředitel obchodní sítě. On byl tím zkušenějším, který přišel z Editu, v té době tištěného katalogu, který svého času sváděl poměrně vyrovnaný obchodní souboj se Zlatými stránkami Mediatelu. Vašek měl reálné zkušenosti, přehled v práci s lidmi a já byl mladé ucho, které se zase více orientovalo v technických parametrech produktů a služeb, protože jsem před tím reklamu pro Seznam prodával v terénu. Dobře jsme se doplňovali. I s Vaške

Výroční zpráva spolku NTU 2021

Dne 21.2. se v nové kanceláři spolku na Senovážném náměstí 23 uskutečnila členská schůze s programem schválení výroční zprávy za rok 2021 a dále volby nových členů kontrolní komise. Schůze se zúčastnili členové osobně a dále také online pomocí Google Meet. Výroční zpráva 2021 ke stažení: https://www.nekdotiuveri.cz/o-nas/vyrocni-zpravy   Vážení přátelé a příznivci spolku Někdo Ti uvěří, s radostí a vděčností za vše dobré přinášíme výroční zprávu za uplynulý rok. V roce 2021 jsme byli v kontaktu s 83 oběťmi (sexuálního) zneužívání nejen v církevním prostředí, s mnoha jsme se setkali opakovaně. Zúčastnili jsme se 5 seminářů a diskusí, mluvili se stovkami lidí, s dalšími jsme byli v kontaktu online. „Když se ohlížím za uplynulý rokem, vidím kromě obrovské bolesti také velkou naději. Naději, že můžeme společně s oběťmi nést jejich zranění a že se můžeme podílet na vytváření prostředí, které bude skutečně bezpečné pro všechny,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří. Jiřina Kočí, k