Přeskočit na hlavní obsah

Jak jsme učil stepovat Karla Gotta

Dovolte mi malou vzpomínku na zlatého slavíka, která se mi vynořila poté, co vyšla jeho autobiografická kniha Má kniha za štěstím.

Měl jsme tu čest, že mne oslovila paní Ivana Gottová, zda bych naučil Karla Gotta stepovat

Přiznám se, že na první lekci k němu domů na Betramku jsem šel opravdu s mírnými obavami jak tohle celé dopadne. Musím ale říci, že byl lidsky velmi milý a snažil se. Na fotografii vidíte obývák, srolovaný koberec a za námi nahoře na knihovně tu úctyhodnou sbírku zlatých slavíků.

On sám to ve své knize popisuje takto:

"Tou dobou mé dcerky navštěvovaly hodiny stepu a doma pak přede mnou pilně trénovaly v obývacím pokoji na mých vzácných, ale za ta léta už beztak poškrábaných parketách .. Z legrace jsme řekl ženě, že by byl dobrý fór, kdybych publikum šokoval stepem.

´Když může Helena Vondráčková a Jirka Korn stepovat jako Ginger Rogers a Fred Astaire, tak proč ne já?´ řekl jsem v žertu. Jenže Ivanka se tohoto nápadu chytla a neuplynulo ani pár dnů a překvapila mě jedno odpoledne doma krabicí originálními stepařskými botami. A kdyby jenom to. Dokonce rovnou přivedla i profesionálního stepaře. Sice to nebyl Angličan, jako v případě Heleny a Jirky, ale za to se mnou začal zkoušet se smrtelně vážnou tváří. Ani jsem se nenadál a měl jsem svou první hodinu stepu. Než jsem si stihl nazout černé kožené boty, pobité zespodu na podrážce kovovými plíšky, Ivana s mým novým učitelem hbitě srolovali koberec a já se jal po holčičkách dál ničit své vzácné parkety. Pod kobercem se ty díry v dřevěné podlaze naštěstí ztratí, uklidňoval jsem se. Jen jsem stále nemohl uvěřit, že ti dva to myslí vážně, kroutil jsme hlavou a jen se nevěřícně usmíval. - Je fajn si klást stále nové cíle. Začala má lekce ..

"Pane Gotte, nejprve se na mě dívejte a pak budete opakovat kroky," říká mi pan Kočí.
"Je to jednoduché - tap, heel, stamp." vysvětluje dále. Veškerou svou koncentraci upínám k jeho nohám.
"Aha, chápu, myslíte - bříško, pata, celá noha!"

Mám dojem, že mě nohy vůbec neposlouchají. Že si dělají naprosto, co chtějí. Přesto signál z mozku je nervovou soustavou vysílán do nohou zcela zřetelně. Vždyt je to jasné jako facka:

"Bříško, bříško, pata, pata, celá noha," říkám si pro sebe. Nohám to zřejmě úplně jasné není. Můj pedagog má se mnou svatou trpělivost. Po celé hodině jsem konečně schopen udělat základní stepařské kroky. Přestože mě pan Kočí chválí a žena a děti povzbuzují, jsme přesvědčený, že ať se budu snažit sebevíc, náročnější choreografické kroky už asi do hlavy ani nohou nedostanu. Nevěřím si, ale vzdávat to před rodinou a mistrem stepu nechci.

Zkrátím to ..

Nešlo mi to zas tak špatně, ale do začátku turné zbývala jen krátká doba a nebylo by v našich silách mé stepařské číslo dovést k dokonalosti. Asi u čtvrté lekce, kdy už jsem docela bravurně ovládal step, tap, stamp  i pick up, jsem to vzdal.

Ale byl jsme za svoji novou zkušenost opravdu rád. S holčičkami jsme si poté občas celá rodina rádi obuli stepařské boty a společně - v osmi nohou - dál dělali díry a škrábance do našich parket.

Jen mě trochu mrzelo, že jsme nemohl svým nově objeveným talentem během posledního velkého turné v roce 2014 oslnit své příznivce. O mých úsměvných stepařských zkušenostech (téměř v pětasedmdesáti letech) se tak mohou dočíst alespoň teď."

úryvek je citace z knihy Má cesta za štěstím, Karel Gott, Karel Gott Agency, Praha 2021


I mě mrzelo, že Karel neoslnil své fanoušky stepařskou produkcí. Za snahu a otevřenost ve svém postavení a věku měl však můj velký obdiv.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

B2B sales by phone workshop for sales team Keboola

Tak jsem dělal chytrýho v mezinárodním sales týmu společnosti Keboola. Jak jsem k tomu přišel. To mi takhle napíše Pavel Doležal na WhatsApp pár otázek k jejich aktivitám na telefonu. Řekněme jako přátelskou radu či názor. Odpovídám. A začíná mně to zajímat - cítím potenciál. No a najednou dostávám pozvání "Nechceš si udělat workshop pro náš tým Keboola?" Bohužel přichází i to B, tj. v angličtině. A je to tady .. Připravuju prezentaci, tak nějak naslepo. Tuším o co Pavlovi jde. Mají 40 hovorů / den, v podstatě domlouvají online prezentace (schůzky), kde již s potencionálními klienty platformy komunikuje opravdový salesák. Dosahují 1-2 dema / den. A to mi přijde opravdu málo, včetně nízké aktivity.  Poslouchám jejich hovory a i když přes svůj jazykový analfabetismus v angličtině opravdu skoro nerozumím, je mi jasné, že neprodávají, neptají se, málo zaujmou. Tady se dá hodně vylepšit. Pavel to ví také, ale zřejmě to potřebuje slyšet ještě od někoho jiného. Vzpomínám na doby At

Situační vedení a úrovně připravenosti

Můj osobní základ manažerských dovedností se nachází v době mé práce v Seznam.cz, což už je tedy opravdu dávno, bylo to v letech 2003 - 2005. Seznam investoval do řady obchodních školení v té době se rozvíjela obchodní síť fieldů a bylo potřeba to uřídit. Skvělé školení pro nás realizovala firma GlobeTime Consulting , jmenovitě Josef Hrzán. Následně se vzniklo s Pepou i lidské přátelství nad rámec školení jak moje, tak mojí ženy. To čím mně vybavilo školení v té době velmi dobře doplňovala osobní a řídící zkušenost Vaška Horejše, který v té době přišel jako ředitel obchodní sítě. On byl tím zkušenějším, který přišel z Editu, v té době tištěného katalogu, který svého času sváděl poměrně vyrovnaný obchodní souboj se Zlatými stránkami Mediatelu. Vašek měl reálné zkušenosti, přehled v práci s lidmi a já byl mladé ucho, které se zase více orientovalo v technických parametrech produktů a služeb, protože jsem před tím reklamu pro Seznam prodával v terénu. Dobře jsme se doplňovali. I s Vaške

Výroční zpráva spolku NTU 2021

Dne 21.2. se v nové kanceláři spolku na Senovážném náměstí 23 uskutečnila členská schůze s programem schválení výroční zprávy za rok 2021 a dále volby nových členů kontrolní komise. Schůze se zúčastnili členové osobně a dále také online pomocí Google Meet. Výroční zpráva 2021 ke stažení: https://www.nekdotiuveri.cz/o-nas/vyrocni-zpravy   Vážení přátelé a příznivci spolku Někdo Ti uvěří, s radostí a vděčností za vše dobré přinášíme výroční zprávu za uplynulý rok. V roce 2021 jsme byli v kontaktu s 83 oběťmi (sexuálního) zneužívání nejen v církevním prostředí, s mnoha jsme se setkali opakovaně. Zúčastnili jsme se 5 seminářů a diskusí, mluvili se stovkami lidí, s dalšími jsme byli v kontaktu online. „Když se ohlížím za uplynulý rokem, vidím kromě obrovské bolesti také velkou naději. Naději, že můžeme společně s oběťmi nést jejich zranění a že se můžeme podílet na vytváření prostředí, které bude skutečně bezpečné pro všechny,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří. Jiřina Kočí, k