čtvrtek 23. srpna 2018

Segment služeb Robeeto, SuperSoused, LidskáSíla

Narazil jsem na službu Robeeto. Zaujalo mně nadšení zakladatelky této služby paní Simony Kijonkové (zakladatelka Zásilkovny) v článku Nový portál chce nabrat až 300 tisíc "pracantů". Zkoumal jsem službu, i skrze vlastní zkušenost s odvozem kompostu, a inspiruje mně to k širším úvahám o tomto segmentu služeb, kam lze zařadit také služby LidskáSíla.cz a SuperSoused.cz

Služby hledají svou niku na trhu vůči službám poptávkovým jako je ePoptávka.cz, AAApoptávka.cz, Poptávej.cz a NejŘemeslníci.cz (dnes již NejZóna.cz) a nebo katalogovým jako jsou Firmy.cz a další online katalogy. V zásadě jde o podobnou věc - profit služby tvoří potkávání se poptávek s kapacitami firem (případ poptávkových systémů a katalogů) nebo s osobními kapacitami nepodnikajících lidí, kteří si chtějí přivydělat (nebo to může být motiv k založení podnikaní).

Co je velmi rozdílné tak jsou již obchodní modely serverů a také cílové skupiny, na které se zaměřují, včetně velkých odlišností v samotném obsahu a bonitě poptávek. Služby SuperSoused a Robeeto profitují na provizi, kterou si vezmou od osoby odbavující poptávku, či službu. Obvykle jde o 15 - 20% z dohodnuté ceny s tím, že na rozdíl od NejŘemeslníků si služba nechá od klienta zaplatit peníze dopředu kartou (ačkoliv NejŘemeslníci mají jistinu). NejŘemeslníci mají provizi od 3 do 9% podle velikosti zakázky. Server je osobě, která vykoná práci pro poptávajícího vyplatí až po vykonání práce a potvrzení poptávajícím a odečte si svoji provizi. Na tom je z pohledu poptávajícího fajn, že cena je konečná je dohodnutá a neměnná.

Zkusme trochu statistiky a obchodní fabulace odhalující velké úskalí a podle mého obtížně řešitelné těžkosti tohoto byznysu. Jsme skeptik :(

Tedy z pohledu poptávajícího - poměrně fajn služba - komfortní reakce na práci, kterou v poptávkovém systému obvykle nikdo moc nechce (úklid, hlídání dětí, odvoz kompostu apod.). Z pohledu lidí co tu práci dělají - taky myslím docela fajn - nějaké poptávky chodí, asi to není na uživení se, ale může to být pěkný přivýdělek v segmentu lidí co nemají práci a přivydělávají si zákonně, nebo např. pro studenty. Z pohledu provozovatele služby - podle mně fiasko. Vývoj takové služby bude stát řádově nízké jednotky mil. Kč či stovky tisíc Kč, u někoho nižší (nadšenci), u jiných vyšší stovky tisíc (vážnější pokus). Provoz služby, její marketing a základní provoz nemůže být méně než dejme tomu 3 - 4 mil. ročně. Náklady akvizici jak poptávek, tak přivýdělkářů či pracantů budou nemalé. Aby byl výnos pro službu 4 mil. / rok, musíte obrátit v obratu poptávek práci za 26 mil. Kč při provizi 15%. Pokud bude průměrná hodnota práce na poptávku 3 000 Kč, jde za rok o úctyhodných 8 666 poptávek na které ještě všechny musíte mít ty lidi co práci udělají. A to jsme u pouhých nákladů na provoz, kde jsou náklady na online marketing, kde je marže firmy. To je úvaha o Robeeto a SuperSoused. Současně nahlížím do Justice.cz a o těchto službách nejsou vložené žádné obchodní informace. Za Lidská Síla s.r.o. nacházím VZaZ za rok 2017 obrat 3 mil. výsledek hospodaření ztráta -9 mil. Kč. No a tak to prostě je ..

Podle mého názoru to má svojí šanci jedině v případě, že budete na vyšších jednotkách trhů současně, ale tam narazíte na odlišnou ekonomickou motivací, jinou kulturu podnikání i přivýdělků, legislativní problémy, jiný náhled na platby online atd. atd. Je toho mraky a určitě to nemůžete sekat další země jako zrcadla podle té národní země - to nefunguje. Musíte mít lokální management, lokálního marketéra, nelze službu jen přeložit, musíte ji lokalizovat. Takže i tato cesta bude velmi náročná a komu se to podaří - klobouček.

Chybí mi tady elementární ekonomika pro provozovatele služby, který na začátku sice cítí, že když protáhne ty čísla do velkých čísel, tak tam ten zisk a marži nachází. Dostat se ale k těm velkým číslům je velmi obtížné. Víme o čem mluvíme, a to i v oblasti podnikajících firem a živnostníků.

Marně tedy podle článku z února 2017 o Robeeto zatím hledám "..do tří let chce přitáhnout 300 tisíc drobných dodavatelů, kterým říká "pracanti." a ".. denně hodlá odbavovat téměř dva tisíce objednávek a nabízet služby v osmi evropských zemích." Ale možná hledám špatně, kdo ví.

Žádné komentáře: