pondělí 14. ledna 2019

Vize bez akce je sněním, akce bez vize je noční můrou

(japonské přísloví) Někdy v prosinci 2018 jsem ve Facebook Ads zaregistroval annonci na přednášku Konec prokrastinace Petra Ludwiga. Různé formy přednášek, online-kurzů plné (většinou drahých) keců o motivaci, zlepšení, stání se milionářem apod. jsem měl už docela dost. Jejich nejčastějším cílem je vytáhnout z vás co nejvíce peněz, stavíc na vaší touze peníze pro sebe vydělat. Knihu konec prokrastinace jsem už znal, resp. zaregistroval jsem jí, ale neměl v ruce, ani nečetl.

Registrační formulář na přednášku Konec prokrastinace – The best of 2018 říkal, že k dispozici je posledních 35 vstupenek z 850 celkem. No, jasně, to beru z rezervou, nakonec tam bude 150 lidí a bude rád :), to známe tyhle vychytávky na registračním formuláři. No a bylo tam skutečně 850 lidí, vyprodané hlediště divadla Hybernia. 280 Kč za 1,5 hodiny přednášky nepovažuju vůbec za vyhozené peníze, zcela naopak za dobře vynaložené. Musím říct, že jsem koukal, jak někdo dokáže přivést na svojí 1,5 hod. one man show tolik lidí a ještě tu přednášku zvládnout s nadhledem a přínosem.

O čem to je?
Prokrastinace je podle definice "chorobné odkládání", či odkládání jako takové většinou povinností, nebo věcí, které se nám nechce dělat. Petr Ludwig je autorem tohoto bestselleru o tom, jak naložit s odkládáním ve svém životě, resp. jak neprožít život pouhým odkládáním. Jeho kniha je skutečný trhák a to nejen v češtině, byla již přeložená či se překládá do mnoha dalších jazyků. Autor je také propagátorem kritického myšlení, které staví na striktní práci s fakty, jejich ověřování, rezistenci vůči fake-news a hoaxům. Vyvažuje tak stav, kdy vytváření představy o realitě převažují emoce nad fakty.Několik hezkých momentů z přednášky, v závěru sada citátů:
 • Knoflík správního čecha. Správný čech je znalec na to, co je právě aktuální ve společenském prostoru, když je MS v hokeji, převažují hokejový trenéři, když jsou volby tak experti na politologii atd.
 • Kritické myšlení jako štít proti hoaxům, bullshitům a fake news.
 • Jednoduchost, minimalismus. Toto téma mně velmi zaujalo, protože s ním souzním co se týká pořádku, nebo lépe řečeno vůbec vlastnění jednotlivých věcí a to jak doma, tak na pracovišti. Jinak řečeno, i když by mnoho věcí bylo uspořádáno, jen pouhý fakt, že jich je kolem mne hodně mně rozptyluje a nedělá mě klidným jako opak, když je málo věcí a předmětů v nějakém pořádku a systému.
 • Co není prokrastinace? Odpočívání, relaxování a paradoxně i lenost :)
 • Seneca: "Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká."
 • Philip Zimbardo: "Lidé ve svém životě nelitují toho, co udělali, ale toho, co neudělali."
 • Petr Ludwig: "Umírat s tím, že jsem život prožil naplno."
 • Albert Schweitzer: "Úspěch není klíčem ke spokojenosti. Spokojenost je klíčem k úspěchu. Pokud máte rádi to, co děláte, budete úspěšní."
 • W.M. Thackeray: "Zasejte skutek a získáte návyk, zasejte návyk a získáte povahu, zasejte povahu a získáte osud."
 • Klíčový prvek pro úspěch: Schopnost pokračovat po neúspěchu. "Úspěšný není člověk, který nepadá, ale člověk, který umí nejrychleji vstát."
 • Philip Zimbardo: "Jádro našich životů se dá rozdělit na dva druhy akcí. Ty, které uděláme a ty, které nikoliv."
 • Mahátma Gándhí: "Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu."
 • Abert Enstein: "Jdeme-li s davem, dojdeme maximálně tam, kam šel ten dav. Pokud ale umíme dav opustit, dostaneme se na místa, kde nikdo nikdy nebyl."
 • Lidí nebývají primárně zlí. Jejich zlé chování je až druhotným důsledkem toto, že nemají odvahu opustit zlý dav.
 • Edmund Burke: "Aby zlo zvítězilo, stačí, když slušní lidé neudělají nic."
 • Václav Havel: "Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že něco má smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne."

Klíč k boji s prokrastinací?
Odpovědí je spojení vize a akce. Tedy vědět co chci dělat, kam chci dojít s příslušným projevem v akci. Např. mám představu (vizi), že chci něco udělat se svou váhou (chci zhubnout) a současně se chci více hýbat jako prevenci proti zdravotním potížím, akcí je, že si usmyslím a dodržuju věnovat 1 hodinu denně pohybu a to jakémukoliv. Samozřejmě jde o to, kde se nachází naše motivace. Pokud je vnějšího charakteru (dělám to pro někoho jiného, nebo někdo jiný mně motivuje), tak to nebude tak silné, jako když si tu motivaci najdu vevnitř sebe. Také je otázkou co je cílem a co prostředkem. Kdy se cesta stane cílem, tedy motivuje nás nejen splnění výsledku, ale najdeme spokojenost "na cestě" k výsledku, ať už výsledku dosáhneme kdy jsme si předsevzali, nebo později, nebo i prostě nedosáhneme, je to skvělé v tom, že samotná cesta je motivující a uspokojující. Klíčová je schopnost seberegulace, tedy schopnost "poručit si" a "poslechnout se". Dále se jako klíčové jeví při stanovení cílů nastavit očekávání na minimum a opakovat 20-30 x. Tedy mnohem důležitější je fakt opakování, než trhání rekordů a hlavně překonání averze tím, že opakuju i když netrhám rekordy. Raději nastavit laťku nízko, aby se dalo splnit a tím se i energeticky nabít pro další zvyšování laťky. Schodově zvyšovat očekávání a tlak na cíl a výsledek.

Princip Ikigai
Ideální spojení toho v čem jsme dobří, toho co nás baví, toho co pomáhá světu a toho co nás uživí. Průnikem je "smysl života", ikigai. Ikigai je vize, akce je hrdinství překonat se, opustit dav, vlastně se vydat na svojí cestu.

Přednáška i kniha Konec prokrastinace - za mně dobrý! Doporučuju!


Žádné komentáře: