čtvrtek 1. ledna 2015

Novoroční bilance 2014

Je Nový rok, rok 2015. Sedím v 8:22 u svého kompu a z pocitu určité povinnosti, ale nyní i se zájmem čtu si čtu svoji bilanci roku 2013. Silvestr nemám bujarý, poslední dobou víc oceňuju rodinný klid a pohodlí. Že by to bylo věkem ? :-) 

Tak nejdřív osobní záležitosti

Rok 2014 byl zajímavý a já za něj moc děkuji! Rodinně byl ve znamení růstu našeho druhého syna Filipa - je to velký zlato a moc si ho užíváme. Tak moc, že jsou i společné náznaky potomka třetího. | S Jiřinkou jsme spolu a rádi, doma to funguje. Společnou platformu jsme našli na projektu e-shopu Stepování.cz o který se žena začala starat. Jen to začít zase tancovat zatím nevyšlo :(
 | Změnila se mi číslovka ve věku, začíná čtyřkou.  | Máma je v pohodě, nemoc úspěšně překonána. Teď sice jde na výměnu kyčelního kloubu a já si z ní dělám legraci, že bude jako terminátor, ale to mi přijde dnes už jako banální zákrok.  | Vztah s bráchou se prudce ochladil, asi bychom se přeli o interpretaci, proč se tak stalo, každopádně z mého pohledu to není podstatné. Základní a určující jsou nevyřešené věci z dětství a celkový postoj ke zbytku rodiny. Přeju mu hodně energie, která umožní to zpracovat, myslím na něj.  |  Už několik měsíců mám soukromé english lesson s docházkou do firmy - to je pro mne veký pokrok, mluvím blbě, moc se neučím, ale mluvím a hodiny ve formátu 1:1 mne dokáží dostat pod tlak a nutnost s angličtinou konečně něco udělat tak, abych se domluvil.  |  I moje tenisové dovednosti se lepší :), Miki na mně pracuje trpělivě a snad i ten můj slabý beckhend se začal probírat.

Hodně jsem od roku 2010 čerpal energii z práce v B2M, to dostalo v polovině roku 2014 větší šrám v podobě pochybností o smyslu počínání. Už jsem o tom psal, nového bych k tomu chtěl říci toto: do roku 2015 jsem zpět v plné, i když asi už jiné, síle! Už to nevidím tak dlouhodobě, jak jsem často říkal, říká se že po cca 7 letech by člověk měl změnit kompletně všechno, tedy i práci - takže mi ještě 2 roky zbývají. Pro mně je (nej)důležité, aby mně to bavilo, mohl jsem si kolem toho vytvářet energii - potom je to super. B2M prošla změnou, kterou bych popsal tak, jakou se vyvíjel Seznam: od technologické k obchodní firmě. Mám pocit, jako by se mi v polovině roku ´rozsypaly´ dosavadní životní jistoty, tvůrci mé energie a já to druhou polovinu 2014 skládal zase dohromady. A to i zdravotně. Ale cítím, že teď je posun, zatím se mi připadá, že je to zpět poskládané ..

Mojí zcela novou zkušeností roku 2014 je angažmá v ČMSS, české asociaci stepařů jako funkcionář, správce webu, ale také organizátor a moderátor taneční soutěže. Souhrnně se tomu říká ´prezident´:-). Věděl jsem o sobě, že jako znamení ´Lev´ mám rád záři reflektorů, ale zážitek moderování mne opravdu vnitřně uspokojil a snad to na výkonu bylo vidět a slyšet.


A teď práce: B2M.CZ a rok 2014

Rok 2014 je mým celkově pátým ukončeným rokem, z toho třetím na pozici ředitele. Rok 2014 byl pro B2M historicky nejlepším rokem, ve všech ukazatelích obchodní výkonnosti. Jestli jsme měli mírnou, zcela mírnou obavu, co s trhem poptávek udělá nákup nejbližšího konkurenta silným mediálním domem, tak mohu s klidem prohlásit, že s výsledky B2M to neudělalo vůbec nic. Ukázalo se, že B2M je silná především v hledání a vytváření vlastních trhů, které následně dokáže rychle a efektivně obchodně vytěžit.

Výsledky jsou už dané. Ačkoli jsme předsevzatý cíl nesplnili a to nesplnili poměrně markantně (cílem bylo překonat hranici 200 mil. Kč obratu za rok 2014), můžeme být vnitřně spokojení s dosaženým výsledkem 168 mil. Kč obratu. Loňský výsledek byl 122 mil. Kč. Sčítáme všechny země kde působíme, nyní již pouze český a slovenský trh. Meziroční nárůst je 37%, z toho české projekty rostly o 34% a slovenské o 6%. Tržní pozice se významně zlepšila, zvýšila se možná kapitalizace a hodnota celé společnosti. Tento skvělý výsledek způsobili především tři věci:

  • po poptávkách jsme identifikovali, vytvořili a uměli zobchodovat další nový a významný trh obchodních příležitostí - veřejné zakázky malého rozsahu a podlimitní,
  • našli jsme v roce 2014 nového, obchodně výkonného externího partnera, který významně navýšil obrat 2014,
  • rozvinuli jsme interní obchodní tým do velkého počtu obchodníků a tím jsme jednak přinesli do firmy významnou část růstového obratu a dále jsme potlačili závislost na externích prodejních kanálech.

Jsem dalek toho, toto vše jednoznačně přisuzovat výsledkům své práce a pozice, můj přínos je někde v té mozaice každodennosti i strategického rozhodování - je to kolektivní práce. Každopádně mám čest tomu velet a historie se neptá. Děkuji všem kolegům v managementu, děkuji všem zaměstnancům B2M, děkuji všem externím partnerům za skvělou práci a výborný výsledek v roce 2014! Někdy se to zdá být logikální, někdy je skutečnost více unikální a někdy se zvyšuje credit :-) Díky samozřejmě také Petrovi za příležitost a důvěru, kterou mi nadále poskytuje, ačkoliv jsem mu to v roce 2014 příliš neusnadnil.

A pracovní plány na rok 2015? Nový trh .. Držme si (nám) palce. 

Happy New Year 2015!

2 komentáře:

Michal Hardyn řekl(a)...

Ahoj Otto. Vypada to na hodne zajimavy rok. Moc pekne a uprimne pocteni. Libi se mi to. At se ti moc dari v osobni i pracovnim zivote i nadale.

Michal

Otto Kočí řekl(a)...

I tobě Michale, díky za slova.