Přeskočit na hlavní obsah

Chyba za 30 milionů

Málem se mi stala. V určité fázi přípravy se vlastně reálně stala. Naštěstí jsem na ni přišel sám, čímž jsem snad nepokoškodil svoji prestiž. Chyba se stát může. Když ji naleznete sami, je to dobrá známka vlastních kontrolních mechanismů.

Dostal jsem zadání připravit prodejní plán na rok 2014. Plánujeme již několik měsíců akviziční, retenční i cross-sellový prodej - máme historická čísla, známe možnosti a dokážeme tedy již dobře predikovat jaké peníze kudy přitečou do firmy.

Obvykle vycházíme odzadu. Stanovíme si, jak chceme vyrůst, kolik chceme vytvořit financí a podle toho se rozhodujeme

Udělal jsem chybu za 30 mil. Kč. Zatím největší sekera v mém životě - ještě že není reálná :)

Jak se mi to stalo? Jednoduše výpočet plánu 2014 byl proveden v tabulkovém procesoru - sloučil jsem dvě buňky, z nichž jedna (skrytá) obsahovala jeden vzorec navíc.


Sloučené buňky D29 a E29 obsahují v horním adresním řádku pouze jeden vzorec - ten správný


Když se však buňky D29 a E29 opět rozdělí do dvou - je v adresním řádku viditelný původní vzorec ..


Celkový výsledek byl tímto chybně navýšen a já spokojen :) Na konci vycházelo to co má.

Nechci za viníka označovat tabulkový procesor :) Nejde o hledání viníka, ale o nalezení a pochopení jak se to mohlo stát.

Na tomto případu se ukazuje, že čísla a racionalita jsou ok - ale stále hraje roli intuice. Právě ona upozornila, že to nemůže být tak snadné, jak výpočty ukazují.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

B2B sales by phone workshop for sales team Keboola

Tak jsem dělal chytrýho v mezinárodním sales týmu společnosti Keboola. Jak jsem k tomu přišel. To mi takhle napíše Pavel Doležal na WhatsApp pár otázek k jejich aktivitám na telefonu. Řekněme jako přátelskou radu či názor. Odpovídám. A začíná mně to zajímat - cítím potenciál. No a najednou dostávám pozvání "Nechceš si udělat workshop pro náš tým Keboola?" Bohužel přichází i to B, tj. v angličtině. A je to tady .. Připravuju prezentaci, tak nějak naslepo. Tuším o co Pavlovi jde. Mají 40 hovorů / den, v podstatě domlouvají online prezentace (schůzky), kde již s potencionálními klienty platformy komunikuje opravdový salesák. Dosahují 1-2 dema / den. A to mi přijde opravdu málo, včetně nízké aktivity.  Poslouchám jejich hovory a i když přes svůj jazykový analfabetismus v angličtině opravdu skoro nerozumím, je mi jasné, že neprodávají, neptají se, málo zaujmou. Tady se dá hodně vylepšit. Pavel to ví také, ale zřejmě to potřebuje slyšet ještě od někoho jiného. Vzpomínám na doby At

Situační vedení a úrovně připravenosti

Můj osobní základ manažerských dovedností se nachází v době mé práce v Seznam.cz, což už je tedy opravdu dávno, bylo to v letech 2003 - 2005. Seznam investoval do řady obchodních školení v té době se rozvíjela obchodní síť fieldů a bylo potřeba to uřídit. Skvělé školení pro nás realizovala firma GlobeTime Consulting , jmenovitě Josef Hrzán. Následně se vzniklo s Pepou i lidské přátelství nad rámec školení jak moje, tak mojí ženy. To čím mně vybavilo školení v té době velmi dobře doplňovala osobní a řídící zkušenost Vaška Horejše, který v té době přišel jako ředitel obchodní sítě. On byl tím zkušenějším, který přišel z Editu, v té době tištěného katalogu, který svého času sváděl poměrně vyrovnaný obchodní souboj se Zlatými stránkami Mediatelu. Vašek měl reálné zkušenosti, přehled v práci s lidmi a já byl mladé ucho, které se zase více orientovalo v technických parametrech produktů a služeb, protože jsem před tím reklamu pro Seznam prodával v terénu. Dobře jsme se doplňovali. I s Vaške

Výroční zpráva spolku NTU 2021

Dne 21.2. se v nové kanceláři spolku na Senovážném náměstí 23 uskutečnila členská schůze s programem schválení výroční zprávy za rok 2021 a dále volby nových členů kontrolní komise. Schůze se zúčastnili členové osobně a dále také online pomocí Google Meet. Výroční zpráva 2021 ke stažení: https://www.nekdotiuveri.cz/o-nas/vyrocni-zpravy   Vážení přátelé a příznivci spolku Někdo Ti uvěří, s radostí a vděčností za vše dobré přinášíme výroční zprávu za uplynulý rok. V roce 2021 jsme byli v kontaktu s 83 oběťmi (sexuálního) zneužívání nejen v církevním prostředí, s mnoha jsme se setkali opakovaně. Zúčastnili jsme se 5 seminářů a diskusí, mluvili se stovkami lidí, s dalšími jsme byli v kontaktu online. „Když se ohlížím za uplynulý rokem, vidím kromě obrovské bolesti také velkou naději. Naději, že můžeme společně s oběťmi nést jejich zranění a že se můžeme podílet na vytváření prostředí, které bude skutečně bezpečné pro všechny,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří. Jiřina Kočí, k