středa 5. září 2018

Skupina B2M kupuje od Mafry službu AAApoptávka.cz

Koupili jsme projekt AAApoptávka.cz včetně slovenské verze AAAdopyt.sk od mediální skupiny Mafra. Znáte ten pocit, kdy to víte několik týdnů, podepíšete mlčenlivost, jednáte, začínáte řešit detaily a musíte mlčet. I když mám pocit, že už to stejně všichni vědí :) Tedy:

#Poptávky_patří_nám


Je to zvláštní pocit, ovládnout letitého konkurenta a rivala. Nejprve nastupuje vnitřní pocit uspokojení. Potom velký pocit odpovědnosti dostát našemu očekávání. Projekt AAApoptávka.cz byl ve vlastnictví mediální skupiny Mafra, po prodeji od původního zakladatele se původní společnost připojila do Mafry. Prodej se realizoval formou vyčleněné části podniku kam spadají především domény, ochranné známky, webová aplikace, klienti a závazky vůči klientům a zaměstnancům.

Skupina B2M tímto významně posiluje své postavení na trhu poptávek a veřejných zakázek. Obě značky ePoptávka a AAApoptávka tímto získají společně 80% podíl na trhu poptávkových systémů v počtu platících zákazníků a 65% podíl na trhu v počtu obchodních příležitostí. Počet poptávek pro naše zákazníky se zvýší na 12 tis. poptávek za měsíc. Společný počet klientů se zvýší na 35 tis. klientů v ČR a na Slovensku. 
Historie
AAApoptávka vznikla v roce 2007. Založil ji Pavel Matoušek a provozoval samostatně do roku 2012, kdy většinový podíl prodal mediální skupině Mafra. Toto spojení bylo úzce spojeno z osobou tehdejšího předsedy představenstva Mafry a CEO pana Johannese Werle. O prodejní ceně se spekulovalo v kuloárech, takže i já to nechám na těchto spekulacích. Přesně to nevím, čte se mezi řádky, že se jednalo o vysoké desítky milionů Kč. V tiskových zprávách se uváděli velké plány integrace s katalogem apod. Když jsme se to poprvé v roce 2012 dozvěděli, prodej vzbuzoval respekt a strategicky to nebyla dobrá zpráva, když našeho nejbližšího a nejakčnějšího konkurenta koupil silný mediální dům. Díky fúzi s Mafra se výsledovky z Justice.cz vytratily, ale z výroční zprávy lze vyčíst, že za rok 2014 byl výsledek hospodaření +19 mil. Kč. Dále nicméně následoval život projektu v korporátní struktuře a to nejen Mafry, ale následně dalším prodejem mediální skupiny v roce 2013 zemědělsko-chemickému holdingu AGROFERT. Což muselo do značné míry ovlivnit flexibilitu rozhodování v úskalích tohoto byznysu.

Motivace
Když jsme byli začátkem července 2018 osloveni nabídkou, říkali jsme si, že máme dvě možnosti. Buď nechat projekt svému osudu. A nebo se naopak chopit této stále slušné značky s historií, klienty a perspektivou a pokusit se jí dostat na výsluní tam, kde byla, nebo kde synergií s našimi projekty a zkušenostmi být může. Kdo jiný by to měl v ČR být než my. Vstupní zájem od nás byl, rozhodovala prodejní cena. Motivací prodávajícího bylo podle mého dojmu z jednání holdingové zadání zeshora - tedy optimalizovat počet projektů a zúžit pozornost jen na vysoce rentabilní a hlavní projekty skupiny.

Cena
Cena transakce není veřejná. Ocenění projektů se skládalo z převzetí závazků vůči klientům, převzetí závazků vůči části zaměstnanců a samotné prodejní ceny za celý projekt CZ a SK. Naše hlavní motivace je udržet celý trh nahoře, nenechat ho stagnovat k čemuž nám, pevně věřím, tato značka pomůže.

Závazky
Skupina B2M převzala závazky vůči všem aktuálním zákazníkům projektů AAApoptávka.cz a AAAdopyt.sk co se týká smluvních vztahů plnění služby. Stejně tak přebíráme závazky vůči definovaným zaměstnancům, kteří jsou součástí prodeje projektu. Je naším společným zájmem, abychom kontinuálně plnili služby a smlouvy v intencích plnění předchozího vlastníka.

Jednání a smlouva
Absolutně na jedničku, po obchodní dohodě, která nastala záhy, byla strana prodávajícího velmi kooperativní. Rád bych poděkoval Ondřejovi Sychrovského a Tomášovi Voharčíkovi za korektní přístup. Ačkoliv návrhy na úpravu smlouvy chodili neustále ještě i den předem ráno, kdy už jsem si myslel, že máme čistopis hotový :) Mírný stres, když se vám kousne v tiskárně 25 stránková smlouva, nebo když automatické číslování se vzepře a vytváří prázdnou stránku a musíte instalovat MS Office, protože ty skryté znaky z revizí dokumentu tam prostě někde jsou zašité ..

Výzvy
Novou výzvou určitě bude proces fúzování jak po zaměstnanecké linii, tak po liniích technické a marketingové. Rozhodli jsme se založit dceřinnou společnost AAA poptávka s.r.o. která je 100% vlastněna společností B2M.CZ s.r.o. Služby zákazníkům tedy budeme poskytovat nejen druhou značkou, ale účetně-právně také jako nová samostatná společnost. Naším záměrem není využít data a klienty a vše přenést do ePoptávka.cz, ale naopak, udržet a rozvíjet značku AAApoptávka dále a držet tak dva samostatné a silné brandy. Projekt AAApoptávka.cz bude využívat společné kancelářské prostory jako B2M.CZ. Velkou výzvou bude po letech obchodních soubojů nyní spojit týmy lidí obou projektů dohromady a přenést se přes toto soupeření. Nyní jsme na palubě jedné lodi!

Statistiky :)
  • 64 e-mailů s lidmi z Mafry, první 21.6., poslední 31.8.
  • 38 telefonátů s 6 různými lidmi
  • 21 e-mailů, 18 telefonátů a 3 schůzky s právníkem
  • 5 návštěv celkem na AMC a kancelářích AAAP
  • 3 změny formátu podpisu, kdy kdo co ..
  • 2 závislé smlouvy s Mafra a.s. a Mafra Slovakia a.s. v celkem 11 iteracích s revizemi
Je to pro nás nový impuls v naší práci a těšíme se na to. Věřím, že to bude opět významnější milník v posunu směrem nahoru jak pro B2M, tak pro naše obchodní partnery.

Jsme na jedné lodi!
#Poptávky_patří_námTisková zpráva zde

Žádné komentáře: