Přeskočit na hlavní obsah

Jednou jsi nahoře, jednou dole. Byznys booster, sales forsage.

Jednou jsi nahoře, jednou dole. Jak v životě, tak v práci. Vzpomínám na minulé roky. Obrat strmě stoupá. Euforie :) Růst o desítky % meziročně není žádný problém. Drivujeme, boostujeme. Přemýšlíme co ještě by se dalo, jak na to. Končíme rok s nádherným výsledkem a můžeme být vnitřně spokojení. Pecka!

Začátek nového roku. Růst zapomenut. Včera rekord - zítra plán! (autor Michal Heissig, Seznam.cz) Mírná deprese, jak vyrůst nad loňský růst :( Cíle a očekávání nadsazujeme a ještě netušíme jak moc. Pečlivé rozplánování po obchodních kanálech, každému podle schopností, loňských výsledků a současného stavu. Držíme se! Sice se růst snížil, ale i obhajoba toho loňského super růstu je nakonec považována za úspěch.

Další rok. Deprese vrcholí. Hledáme interní odůvodnění (až kličky), jak si realitu vnitřně obhájit - to přece pořád není špatný což? :) Někteří partneři padají a obchodní spolupráce končí .. No nic, táhli to s námi dlouho, je to škoda, ale rozumíme jim - nevycházi jim to :( a my přitlačit nemůžeme, to zase nevychází nám. Meta již není růst, resp. chtělo by se, ale je to moc daleko. Kotvu výsledků a pozitivního očekávání nasazujeme na obhajobu. Je to pořád dost, ale étos růstu se snižuje.

Přichází nový produkt na bázi stávajících produktů ale nová značka, nový princip. Vidíme růstový potenciál a obraty strmě rostou :) Po pár měsících zapomenuto a celé kolečko jede nanovo! Sales forsage se začíná hledat již nejenom v nových službách, ale hlavně v příležitostech stávajících. Vždycky nějaké jsou, často v jednotkách % růstu.

V globálu se držíme a to je důležité! Je třeba být ´dloutraťař´ ve firmě i na celém trhu a neutíkat před prvními problémy, konflikty apod., vím o čem mluvím. Ale jak říkával Vašek Horejš, "jsou časy hojnosti a může přijít i čas ohlodaných kostí." Zatím jsou stále myšlenky, postupy a přístupy k obchodu na to, držet si vysoké výsledky, zcela srovnatelné s předchozími roky.

Důkazem budiž i konkurenční srovnání v počtu poptávek (konkurentů dle statistik či výpisu na webu) - jsme stále jednička, dokonce v IQ 2016 se naše pozice v produkci významně zlepšila vůči zbytku trhu (autor grafů Hynek H.)

V poslední době hledáme příležitosti především v business intelligence (BI) - data, data a zase data a to ve větší komplexitě a souvislostech. 

Tímto si vytvářím můstek pro další - tentokrát více hutnější post, jak se nám v tom daří :)

Coming soon.

(jako tím samozřejmě nemyslím ty grafy výše!, to už jsme fakt dál ..)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

B2B sales by phone workshop for sales team Keboola

Tak jsem dělal chytrýho v mezinárodním sales týmu společnosti Keboola. Jak jsem k tomu přišel. To mi takhle napíše Pavel Doležal na WhatsApp pár otázek k jejich aktivitám na telefonu. Řekněme jako přátelskou radu či názor. Odpovídám. A začíná mně to zajímat - cítím potenciál. No a najednou dostávám pozvání "Nechceš si udělat workshop pro náš tým Keboola?" Bohužel přichází i to B, tj. v angličtině. A je to tady .. Připravuju prezentaci, tak nějak naslepo. Tuším o co Pavlovi jde. Mají 40 hovorů / den, v podstatě domlouvají online prezentace (schůzky), kde již s potencionálními klienty platformy komunikuje opravdový salesák. Dosahují 1-2 dema / den. A to mi přijde opravdu málo, včetně nízké aktivity.  Poslouchám jejich hovory a i když přes svůj jazykový analfabetismus v angličtině opravdu skoro nerozumím, je mi jasné, že neprodávají, neptají se, málo zaujmou. Tady se dá hodně vylepšit. Pavel to ví také, ale zřejmě to potřebuje slyšet ještě od někoho jiného. Vzpomínám na doby At

Situační vedení a úrovně připravenosti

Můj osobní základ manažerských dovedností se nachází v době mé práce v Seznam.cz, což už je tedy opravdu dávno, bylo to v letech 2003 - 2005. Seznam investoval do řady obchodních školení v té době se rozvíjela obchodní síť fieldů a bylo potřeba to uřídit. Skvělé školení pro nás realizovala firma GlobeTime Consulting , jmenovitě Josef Hrzán. Následně se vzniklo s Pepou i lidské přátelství nad rámec školení jak moje, tak mojí ženy. To čím mně vybavilo školení v té době velmi dobře doplňovala osobní a řídící zkušenost Vaška Horejše, který v té době přišel jako ředitel obchodní sítě. On byl tím zkušenějším, který přišel z Editu, v té době tištěného katalogu, který svého času sváděl poměrně vyrovnaný obchodní souboj se Zlatými stránkami Mediatelu. Vašek měl reálné zkušenosti, přehled v práci s lidmi a já byl mladé ucho, které se zase více orientovalo v technických parametrech produktů a služeb, protože jsem před tím reklamu pro Seznam prodával v terénu. Dobře jsme se doplňovali. I s Vaške

Výroční zpráva spolku NTU 2021

Dne 21.2. se v nové kanceláři spolku na Senovážném náměstí 23 uskutečnila členská schůze s programem schválení výroční zprávy za rok 2021 a dále volby nových členů kontrolní komise. Schůze se zúčastnili členové osobně a dále také online pomocí Google Meet. Výroční zpráva 2021 ke stažení: https://www.nekdotiuveri.cz/o-nas/vyrocni-zpravy   Vážení přátelé a příznivci spolku Někdo Ti uvěří, s radostí a vděčností za vše dobré přinášíme výroční zprávu za uplynulý rok. V roce 2021 jsme byli v kontaktu s 83 oběťmi (sexuálního) zneužívání nejen v církevním prostředí, s mnoha jsme se setkali opakovaně. Zúčastnili jsme se 5 seminářů a diskusí, mluvili se stovkami lidí, s dalšími jsme byli v kontaktu online. „Když se ohlížím za uplynulý rokem, vidím kromě obrovské bolesti také velkou naději. Naději, že můžeme společně s oběťmi nést jejich zranění a že se můžeme podílet na vytváření prostředí, které bude skutečně bezpečné pro všechny,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří. Jiřina Kočí, k