Přeskočit na hlavní obsah

ČT24: O zakázky malého rozsahu se v Česku neuchází dost malých živnostníků

"Bojuje s tím například Správa státních rezerv. Nově chce hledat firmy prostřednictvím webových stránek Hospodářské komory. Všechny zakázky budou i nadále vypsány ve Věstníku Ministerstva pro místní rozvoj." Ekonomika ČT 24, 7.4.2015

Jako příklad byl redakcí pořadu Ekonomika ČT 24 uveden lakýrník Jan Zeman, který zaměstnává ve své dílně dalších 5 zaměstnanců a zakázky získává především prostřednictvím doporučení. Rád by měl víc zákazníků - na prohledávání zakázek na internetu nemá ale dost času. S tím by mu teď mohla pomoct Hospodářská komora. Na svém webu chce vyvěšovat zakázky malého rozsahu. Svým členům je chce zasílat na e-mail.

Prezident Hospodářské komory, pan Vladimír Dlouhý, komentuje tuto situaci dále: "V současné době podmínky pro živnostníky, pro malé a střední podnikatele v naší zemi nejsou ideální a toto budiž jedna z cest jak jim aspoň trochu krátce pomoci."

Předseda Správy hmotných rezerv pan Švagr dále uvádí: "Měli jsme problém s tím, že buď se nám nehlásili místní firmy, nebo se nám hlásili stále stejné firmy." Správa hmotných rezerv vypsala jen loňský rok přes 70 tendrů za několik desítek milionů korun. Ne vždy se ale do výběrového řízení přihlásili alespoň 3 zájemci jak to určuje zákon. Hospodářská komora by zveřejňování informací o zakázkách ráda nabídla i dalším státním institucím.


Co k tomu dodat? Záměr jistě chvályhodný a je panu prezidentovi ke cti. Dovolíme si však připomenout, že to státní správě a komoře trvalo mnoho let, než se propracovala ke zjištění a konkrétním krokům podpory přístupnějších veřejných zakázek malého rozsahu.

V této oblasti pomáháme živnostníkům a malý a středním firmám již od roku 2006 kdy jedním z modulů služby ePoptávka.cz je zasílání poptávek veřejných subjektů a zejména od konce roku 2012, kdy jsme spustili službu ÚředníNástěnka.cz. Ta zpřístupňuje podlimitní veřejné zakázky a zakázky malého rozsahu již cca 9 tisícům zakázníků, monitoruje několik tisíc zdrojů webů státní správy a zasílá měsíčně e-mailem 4 - 5 tisíc veřejných zakázek malého rozsahu.




Ve vší úctě si domnívám, že státní správa či ani Hospodářská komora nemají větší šanci na úspěch bez spolupráce komerčního sektoru v této oblasti. Je fajn, že zakázky budou na webu Hospodářské komory, kolik podnikatelů - zejména těch malých, je však jejím členem a jaká je návštěvnost tohoto webu. Státní správa produkuje neustále mnoho webů, věstníků, elektronických tržišť. Zakázky jsou potom roztříštěné na mnoha místech a fakticky neexistuje centrální úložiště, které provozuje státní správa. Naše služby suplují efektivní činnost veřejné sféry a myslím že to vzhledem k počtu zákazníků děláme dobře a efektivně, o čemž svědčí spokojení zákazníci s naší činností.

Přesto výše uvedenou reportáž považujeme za potvrzení správného směru naší činnosti. Kde nefunguje stát, funguje soukromý sektor. Mohlo by se zdát, že až se stát zmátoří a začne to dělat dobře a efektivně, že nebudeme mít prostor k byznysu. Dovolil bych se ovšem být mírně skeptický k tomu, že takováta situace kdy nastane. Nechť se na mne za toto nezlobí. Soudím také podle toho, jaký mediální efekt a reakci klientů vyvolala aktivita slovenské vlády v souvislosti se zavedením centrálního místa veřejných zakázek s názvem EKS (Elektronický kontraktačný systém). Záměr dobrý - provedení kulhá. Z reakcí zákazníků víme, že nejsou s touto službou spokojeni. Po seznámení se se systémem nastalo vystřízlivění a pokud jsme pochybovali, zda naše služby budou mít stále smysl mohu nyní s klidným svědomím říci - mají smysl a možná ještě větší. Soukromý sektor je zkrátka podstatně flexibilnější v konceptu a provedení dané služby.




Prohlášení a záměr pana Dlouhého považuji spíše za politický akt - reálný dosah totiž mnoho nemá. Zakázky malého rozsahu konkrétně Správy hmotných rezerv jsme za rok 2015 rozeslali již několika desítkám tisíc dodavatelům a bylo jich konkrétně 24. Za rok 2014 jsme rozeslali 61 podlimitních a 3 nadlimitní veřejné zakázky ze zdroje sshr.cz. Problém není v tom, že by firmy o zakázkách nevěděli. Problém je v tom, že se nechtějí účastnit formálního výběrového řízení, protože státní správa se v procesu nákupu a výběrového řízení chová značně jinak, než komerční zákazník. Je zde patrná dlouhodobá skepse, kterou podporují Pandury, Gripeny, OpenCard, Blanky apod. - zkrátka ty velké a zprofanované a promiňte mi to vyslovit - doslova zpackané - kauzy.

Jenže pojem veřejná zakázka je jen jeden a negativní reputace potom padá i na ty malé, podlimitní. Zeptejte se 100 podnikatelů, co si myslí o veřejných zakázkách - dozvíte se pravděpodobně nepěkné věci. My se jich ptáme dennodenně a musíme s tímto postojem pracovat. A opět pracujeme za stát. Motivujeme a přesvědčujeme živnostníky a malé firmy, že má smysl se veřejných zakázek účastnit a překonat úskalí výběrového procesu. A daří se nám to. Je škoda tyto zakázky přece nechat konkurenci.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

B2B sales by phone workshop for sales team Keboola

Tak jsem dělal chytrýho v mezinárodním sales týmu společnosti Keboola. Jak jsem k tomu přišel. To mi takhle napíše Pavel Doležal na WhatsApp pár otázek k jejich aktivitám na telefonu. Řekněme jako přátelskou radu či názor. Odpovídám. A začíná mně to zajímat - cítím potenciál. No a najednou dostávám pozvání "Nechceš si udělat workshop pro náš tým Keboola?" Bohužel přichází i to B, tj. v angličtině. A je to tady .. Připravuju prezentaci, tak nějak naslepo. Tuším o co Pavlovi jde. Mají 40 hovorů / den, v podstatě domlouvají online prezentace (schůzky), kde již s potencionálními klienty platformy komunikuje opravdový salesák. Dosahují 1-2 dema / den. A to mi přijde opravdu málo, včetně nízké aktivity.  Poslouchám jejich hovory a i když přes svůj jazykový analfabetismus v angličtině opravdu skoro nerozumím, je mi jasné, že neprodávají, neptají se, málo zaujmou. Tady se dá hodně vylepšit. Pavel to ví také, ale zřejmě to potřebuje slyšet ještě od někoho jiného. Vzpomínám na doby At

Situační vedení a úrovně připravenosti

Můj osobní základ manažerských dovedností se nachází v době mé práce v Seznam.cz, což už je tedy opravdu dávno, bylo to v letech 2003 - 2005. Seznam investoval do řady obchodních školení v té době se rozvíjela obchodní síť fieldů a bylo potřeba to uřídit. Skvělé školení pro nás realizovala firma GlobeTime Consulting , jmenovitě Josef Hrzán. Následně se vzniklo s Pepou i lidské přátelství nad rámec školení jak moje, tak mojí ženy. To čím mně vybavilo školení v té době velmi dobře doplňovala osobní a řídící zkušenost Vaška Horejše, který v té době přišel jako ředitel obchodní sítě. On byl tím zkušenějším, který přišel z Editu, v té době tištěného katalogu, který svého času sváděl poměrně vyrovnaný obchodní souboj se Zlatými stránkami Mediatelu. Vašek měl reálné zkušenosti, přehled v práci s lidmi a já byl mladé ucho, které se zase více orientovalo v technických parametrech produktů a služeb, protože jsem před tím reklamu pro Seznam prodával v terénu. Dobře jsme se doplňovali. I s Vaške

Výroční zpráva spolku NTU 2021

Dne 21.2. se v nové kanceláři spolku na Senovážném náměstí 23 uskutečnila členská schůze s programem schválení výroční zprávy za rok 2021 a dále volby nových členů kontrolní komise. Schůze se zúčastnili členové osobně a dále také online pomocí Google Meet. Výroční zpráva 2021 ke stažení: https://www.nekdotiuveri.cz/o-nas/vyrocni-zpravy   Vážení přátelé a příznivci spolku Někdo Ti uvěří, s radostí a vděčností za vše dobré přinášíme výroční zprávu za uplynulý rok. V roce 2021 jsme byli v kontaktu s 83 oběťmi (sexuálního) zneužívání nejen v církevním prostředí, s mnoha jsme se setkali opakovaně. Zúčastnili jsme se 5 seminářů a diskusí, mluvili se stovkami lidí, s dalšími jsme byli v kontaktu online. „Když se ohlížím za uplynulý rokem, vidím kromě obrovské bolesti také velkou naději. Naději, že můžeme společně s oběťmi nést jejich zranění a že se můžeme podílet na vytváření prostředí, které bude skutečně bezpečné pro všechny,“ říká Jiří Kylar, předseda spolku Někdo Ti uvěří. Jiřina Kočí, k